Strona główna arrow ARCHIWUM arrow WIELKI CZWARTEK 2013
Image
WIELKI CZWARTEK 2013 Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
W  i e l k i   C z w a r t e k

MSZA ŚWIĘTA WIECZERZY PAŃSKIEJ - GODZINA 18.30

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego rankiem we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami odprawia Mszę św. Krzyżma. Podczas niej biskup święci oleje (chorych i krzyżmo), które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych. Kapłani koncelebrujący ze swoim biskupem odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Msza Krzyżma jest wyrazem jedności i wspólnoty duchowieństwa diecezji.


Wieczorem w kościołach parafialnych odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej. Przed rozpoczęciem liturgii opróżnia się tabernakulum, w którym przez cały rok przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Odtąd aż do Nocy Zmartwychwstania pozostaje ono puste. Msza św. ma charakter bardzo uroczysty. Jest dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa służebnego. Ostania Wieczerza, którą Jezus spożywał z apostołami, była tradycyjną ucztą paschalną, przypominającą wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Wszystkie gesty i słowa Jezusa, błogosławieństwo chleba i wina nawiązują do żydowskiej tradycji. Jednak Chrystus nadał tej uczcie nowy sens. Mówiąc, że poświęcony chleb jest Jego Ciałem, a wino Krwią, ustanowił Eucharystię. Równocześnie, nakazał apostołom: „To czyńcie na Moją pamiątkę”. Tradycja upatruje w tych słowach ustanowienie służebnego kapłaństwa, szczególne włączenie apostołów i ich następców w jedyne kapłaństwo Chrystusa. Po Mszy św. rusza procesja do tzw. ciemnicy. Tam rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu. Wymownym znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.Wprowadzenie do liturgii:
Rozpoczynamy dziś celebrację Tryduum Paschalnego, będącego szczytem całego roku liturgicznego i jego sercem. Podczas tych trzech świętych dni Kościół uobecnia w liturgii najważniejsze tajemnice z życia Jezusa Chrystusa - Jego śmierć i Zmartwychwstanie.
Dziś w Wielki Czwartek przenosimy się myślą do Wieczernika i uobecniamy Ostatnią Wieczerzę, podczas której Chrystus Pan ustanowił Eucharystię i sakrament kapłaństwa.
Wyrażając wdzięczność Chrystusowi za dar kapłaństwa i za jego obecność wśród nas pod postacią Chleba, przeprośmy Go za grzechy zaniedbania i lekceważenia w przystępowaniu do Stołu Pańskiego.

Wprowadzenie do liturgii słowa:
Pascha Starego Przymierza sprawowana na pamiątkę wyjścia z niewoli egipskiej znajduje swe wypełnienie w Jezusie Chrystusie, który podczas Ostatniej Wieczerzy zapowiada zawarcie z ludem Nowego Przymierza.
Nowe Przymierze zawarte we krwi Jezusa będzie mogło być ponawiane na zawsze dzięki sakramentowi kapłaństwa. Zarówno ten sakrament, jak i sakrament Eucharystii są dowodem wielkiej miłości Chrystusa, która na zewnątrz wyraża się w obrzędzie umycia nóg Apostołom.
Z wiarą wsłuchajmy się w słowo, które teraz Pan do nas skieruje.

Przed procesją
Za chwilę w uroczystej procesji przeniesiemy Najświętszy Sakrament do ołtarza wystawienia, zwanego tradycyjnie ciemnicą. Tam, adorując Najświętszy Sakrament będziemy nie tylko wspominać modlitwę Chrystusa w Ogrójcu i Jego uwięzienie, ale będziemy wielbić Jego Ciało Eucharystyczne i dziękować Mu za Jego obecność pośród nas.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2019 swpawel.rudasl.wiara.pl :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.